Motto

O nas

Aktualności

Oferty pracy

Usługi

Kontakt
JUICE
Join Us In Creating Enthusiasm
Rynek Energii
Energia i Motywacja
Sprzedaż Bezpośrednia
Kwiecień, 2015
Maj, 2015
Grudzień, 2015
M. Woszczyk, PGE: rynek energii nie transformuje się samorzutnie
- Rynek energii nie tyle transformuje się samorzutnie, wskutek oczywistego postępu technologicznego, ile ta zmiana jest stymulowana przez regulacje -podkreślił Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE, podczas debaty "Koniec tradycyjnej energetyki? Transformacje i strategie" przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wstępem do debaty "Koniec tradycyjnej energetyki? Transformacje i strategie" była prezentacja raportu PwC/ING tytułem "Koniec tradycyjnej energetyki? Jak wygrać w dobie zmian?", w którym zostały m.in. przedstawione strategie firm energetycznych w dobie zmian w wytwarzaniu energii , jej dystrybucji i sprzedaży energii.
Jednym ze zjawisk, wskazanych w raporcie i mających największych wpływ na sytuację w sektorze wytwarzania, jest rozwój subsydiowanych OZE, które w Europie wypychają z rynku bloki konwencjonalne, wywołują presję na spadek cen. W konsekwencji czasami duże tradycyjne aktywa wytwórcze stają się dla niektórych firm energetycznych kulą u nogi. Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć m.in. na pytanie jak ma radzić sobie na takim rynku energetyka konwencjonalna. 

- Obecnie systemy wsparcia energii odnawialnej , zarówno wolumenowy jak i cenowy, powodują , że energetyka konwencjonalna jest na końcu wytwórczej kolejki. Jeśli stworzymy takie rozwiązania, które będą równomiernie promowały wszystkie źródła to myślę, że energetyka konwencjonalna będzie w stanie konkurować z pozostałymi źródłami - ocenił Krzysztof Zamasz, prezes zarządu Enei. 

Szef Enei wskazywał przy tym, że w Polsce de facto nie budujemy nowych mocy, ale odtwarzamy istniejące, które już przechodzą do historii (bloki 120 MW) lub za chwilę przejdą ( bloki 200 MW). Prezes Zamasz poinformował, że w przypadku grupy Enea z obecnego parku wytwórczego w relatywnie niedługim czasie ( około 15 lat) do zastąpienia nowymi technologiami będzie około 2000 MW. 

- Nie mamy problemu z akceptacją zmian w energetyce . Dostrzegamy energetykę rozproszoną. Widzimy w tym również biznes i chętnie się włączymy w ten trend. Natomiast musimy pamiętać o tym, że w Polsce mamy ograniczenia infrastrukturalne powodowane przez sieci dystrybucyjne i sieć przesyłową - wyjaśniał prezes Zamasz. 

Uczestnicy debaty wskazywali także, w nawiązaniu do koncepcji Unii Energetycznej podtrzymującej wizję dekarbonizacji, że takie ruchy polityczne są brane pod uwagę, ale z uwagi m.in. na krajowy miks energetyczny (dominacja węgla) możliwości szybkich zmian są ograniczone.
<< [[Modules/Blogger/PubComment_:_backToHome]] Dodaj nowy komentarz
0 razem elementów
Dodaj nowy komentarz
Nazwa*
Temat*
Komentarz*
Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku.*
Nowy


MottoO nasAktualnościOferty pracyUsługiKontakt