Motto

O nas

Aktualności

Oferty pracy

Usługi

Kontakt
JUICE
Join Us In Creating Enthusiasm
Rynek Energii
Energia i Motywacja
Sprzedaż Bezpośrednia
Kwiecień, 2015
Maj, 2015
Grudzień, 2015
BŁĘKITNA SYLWETKA ROBERTA PRASKA

Robert  każdy dzień zaczyna ze swoim zespołem, jest właścicielem - założycielem i głównym managerem w „Centrum Sprzedaży Bezpośredniej” w Warszawie. Spotykamy się w zimny poranek w jego biurze, gdzie poza Robertem wita nas jego zespół, który właśnie wychodzi w teren. CSB współpracuje z Energetycznym Centrum dopiero 3 miesiące, a już pokazali, że ich sprzedaż jest na wysokim poziomie, i mimo krótkiej współpracy mają świetną jakość sprzedaży w taryfie W3, a w każdym rankingu pną się co raz wyżej i wyżej.

Aromatyczna kawa i zaczynamy!


Energetyczne Centrum: Jesteś założycielem firmy D2D, która z EC współpracuje od 3 miesięcy. Gdzie zdobywałeś swoją wiedzę, którą obecnie wykorzystujesz w swojej firmie?

Robert Prasek: Swoje pierwsze kroki w D2D stawiałem w 1993 roku, w jednej z większych firm D2D w Polsce. Zaczynałem jako sprzedawca, sprzedawałem w terenie wszystko co na początku lat ’90 wchodziło do Polski, czyli m.in. karty rabatowe. Początki pracy jako sprzedawcy pozwoliły mi nabrać dużego doświadczenia, co z czasem pozwoliło mi awansować na managera, otworzyć własne biuro, a tam szlifować zdobytą wiedzę. Ta praca dała mi najwięcej. Dała mi bazę do własnych działań.

EC: Kiedy podjąłeś decyzję, że otworzysz własną działalność?

RP: Moje doświadczenie postanowiłem przełożyć na własny biznes w 2001 roku, gdzie pierwszymi produktami był m.in. Tele2. Potem przyszła współpraca z dużymi Partnerami takimi jak Netia, TelePolska. W między czasie sprawdzałem się też w telemarketingu, jednak ostatecznie wróciłem do tego co znam i wychodzi mi najlepiej czyli do doora. Obecnie, od kilku lat, działania mojej firmy skupiam się na energii elektrycznej, a od trzech miesięcy zacząłem współpracę z Wami,  sprzedając ofertę Błękitna Energia.

EC: Jest wiele firm, które zaczynały w tym samym okresie co Ty, ale już nie są w branży. Co powoduje, że ty jesteś, jesteś na fali i nie poszedłeś w ślady tych co zrezygnowali.

RP: Też zastanawiałem się nad tym wiele razy(uśmiech). Myślę, że człowiek, który raz odniósł sukces w tej branży, powinien mieć tego świadomość i wiedzieć, że sukces odniesie zawsze. Na spotkaniach trenerów powtarzam, że są dwa koszyki – zwykłe banany i chiquita – i my jesteśmy chiquita a dużo osób, które odeszło zostało zwykłymi bananami. Pracowali ze mną managerowie, którzy dawali z siebie wszystko, dochodzili do niesamowitych efektów, a teraz pracują w biurze i poszli na łatwiznę. Ja postanowiłem, że nawet jeśli coś się będzie waliło i paliło, to to co robię będzie najważniejszą rzeczą, którą doprowadzę do końca. Każde wyzwanie i każdy nowy dzień traktuję jako walkę o całe swoje życie, a teraz też moich dzieci. Chcę mieć poczucie, że kiedy siądę na starość z moimi dziećmi, to nie powiem im, że teraz to mają kiepsko, bo tatusiowi się nie chciało ,bo się poddał. To są też wartości, które przekazuję ludziom pracującym ze mną.

EC: Po analizie Waszych wyników widzimy, że mocno celujecie w sprzedaż do domków jednorodzinnych, czyli tam gdzie jest W3, a to założenie w bardzo dobry sposób przekłada się na dobrą jakość podpisywanych umów. Jak to robisz?

RP: Myślę, że dużym atutem jest zaznajomienie ludzi w terenie z celem, czyli nie wypuszczam ludzi gdzie popadnie. Zakładamy jasny cel,  a każdy w terenie, wie, że jego sprzedaż jest skierowana do właścicieli domków i w takich okolicach poruszają się moi ludzie. Wybieramy świadomego, wykształconego Klienta.

EC: A jak podejście Twoich ludzi do takiego stylu sprzedaży?

RP: Wiadomo, że mają trudniej. Moi ludzie mają wysoko postawioną poprzeczkę, bo sprzedaż do domku jest trudniejsza, ale przekłada się potem na dobre wyniki. Za co doceniam moich ludzi. Oczywiście to nie jest jak pstryknięcie palcami, nad tym właśnie pracuję z moim zespołem. Mam dobrych managerów, trenerów, którzy potrafią zadbać o resztę zespołu. Dobry team to podstawa.

EC: Dokładnie, dobry zespół to podstawa, a jak wygląda Wasz dzień pracy?

RP: Zaczynamy z samego rana. Dzień zaczynamy wesoło, tak aby mieć powera na resztę dnia. Nie brakuje też rozmów, szkoleń, sprawdzania wyników. Po tak intensywnej odprawie, spotykamy się ponownie po zamknięciu dnia pracy, wieczorem. Doceniam swoich ludzi. Wspólnie świętujemy dobre wyniki, a na koniec gramy w bilarda, na rozluźnienie i dobry sen :)

EC: Masz coś w stylu pracy co wyróżnia tylko Ciebie czy kopiujesz to czego kiedyś zostałeś nauczony?

RP: Swój styl na pewno mam, bo to co kiedyś podpatrzyłem to było dla mnie bazą. Wszystko co wypracowałem u siebie w firmie to mój schemat pracy, opracowany tylko przeze mnie. Nie miałem żadnych mentorów, osób, które powiedzą musisz to robić właśnie tak. Budując CSB stworzyłem schemat sam od samego początku, dlatego wszystko co się tutaj dzieje  każdego dnia, to jak szkolę moich ludzi, to jej mój indywidualny styl.

EC: A co Was nakręca do działania?

RP: Nakręcamy się wspólnie. Wybieram ludzi, którzy kochają to co robią i robią to z jakiejś wewnętrznej potrzeby. Ja wspieram ich i motywuję, a ich sukcesy nakręcają mnie. Jesteśmy wielką rodziną, więc nakręcają nas nie tylko sukcesy w terenie, ale też te, które rozgrywają się u nas w domu. Spełnienie w pracy przekłada się na życie osobiste i na odwrót. To daje mi moc działania i moim ludziom sens tego co robimy.

Tym co mnie kręci i co wpajam swoim ludziom, to rywalizacja. Mam bzika na tym punkcie! Rankingi konkursów otwieram z samego rana. Jak widzę z każdym miesiącem wyższe wyniki to mnie podkręca jeszcze bardziej.

EC: Zbliża się 2016 rok, jakie plany zawodowe ma Robert Prasek?  Czego możemy Ci życzyć w tym nadchodzącym roku. Plany związane z EC?

RP: Moim planem na 2016 rok jest bycie największą w kraju firmą D2D, nic dodać nic ująć. Obecnie pracuję nad nowym biurem, które chcę otworzyć na początku zbliżającego się roku. Cenię ludzi i firmy, z którymi współpracuję na przejrzystych zasadach, stąd plan rozwoju też z Wami. Liczą się ludzie i przejrzyste zasady. Zawsze muszę czuć bezpieczeństwo we współpracy z Partnerem, bo chcę żeby to bezpieczeństwo też czuli moi ludzie. I tej pewności , stabilności i rozwoju życzę sobie w tym 2016.

EC: Dziękujemy Robercie i życzymy powodzenia!

<< [[Modules/Blogger/PubComment_:_backToHome]] Dodaj nowy komentarz
KulGath
2018/08/17 13:20:46
A bump under the arm - sometimes surgical procedure necessary
Lump armpit delivers inconvenience, aches. To delay trip doctor cannot be. Lump under the muscle cavity may turn out to be cancer disease. However more often it is consequence excessive use antiperspirants with aluminum, violation conditions personal hygiene, increased sweating. Redness triggers narrow blouse, infected razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/painful-lump-under-armpit>painful lump under armpit</a>
Discomfort under the arm, inflammation, lump getting warm? This is the boil that should operated on, after that drink medications. first stage cost ointments, antibacterial drugs. If the process is started, shown surgical procedure.
CryptoBync
2018/08/16 05:14:01
O que e o bitcoin e para que e necessario: distintamente e basico palavras
Bitcoin normalmente relacionam-se a grupo digitais de dinheiro. Ela existe exclusivamente em formato virtual. Apesar de sua real trocados por produtos, servicos ou convencionais dinheiro.
Bitcoin unique. Ela nao ligado com as atividades dos bancos, nao tem fisico aspecto, e inicialmente, projecao desregulada e descentralizada.
Se simples palavras, o que e o bitcoin e digital financas, que sao extraidas em computacao dispositivos e giram no proprio sistema de seu leis.
<a href=http://bitcoinpor.top/a-verdade-sobre-tratamentos-de-emagrecimento-spa>uso bitcoin por pais</a>
KulGath
2018/07/31 01:41:54
A bump under the arm - often surgical procedure necessary
Lump armpit delivers discomfort, pulls. To delay trip doctors cannot be. Lump under the muscle cavity may become dangerous illness. But most often it is consequence frequent use deodorants, non-compliance conditions personal hygiene, increased sweating. Redness causes narrow blouse, alien razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/painful-lump-under-armpit>painful lump under armpit</a>
Pain under the arm, inflammation, lump becoming warm? This is the boil that should cut, next drink antibiotics. initial stage treat solutions, anti-inflammatory drugs. If the process is started, shown surgery.
MirkaSnah
2018/07/21 18:06:27
How to keep smooth skin facial: chemical peel
Peels help to escape from most age amendments dermatological layer. exfoliation efficient at any time, shown for skin of any species. After light exfoliation disappear minor wrinkles, skin turns out smooth, without wrinkles. Recovery – three days. deeper peeling efficiently struggles wrinkles (expression, age, smoothing small pits, eliminates freckles.
Rehabilitation – seven days. Profound peeling performing in the beauty medical facilities. This is very efficient procedure, although requires long term adaptation – up to month.
<a href=http://chemicalpeel.in/salon-deep-chemical-peel-before-and-after>deep chemical peel before and after</a>
KIRAMepe
2018/07/16 07:25:12
Features and symptoms secret internal swelling during pregnancy
To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such situation leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special exercises so that fluid does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet preferably put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/swollen-feet-and-legs-during-pregnancy-what-is-your-reaction>swollen feet and legs during pregnancy</a>
DerekSpess
2018/06/15 13:16:45
dating
now <a href= http://buyviagramdf.com/ > buy viagra online </a> here "http://buyviagramdf.com/" - 25mg, 50mg, 100mg viagra tablets available today buyviagramdf.com
Amanda
2018/02/04 07:55:59
JUICE - BŁĘKITNA SYLWETKA ROBERTA PRASKA
phentermine 37.5 without doctor's prescription
natural weight loss supplements
slimming pills
diet pills that work
best diet pill
GerVecy
2018/01/31 08:26:27
Comprare Cialis In Germania GerVecy
Consecuencias De Tomar Cialis Isotretinoin Worldwide <a href=http://cialicheap.com>cialis</a> Buy Silagra Uk Componentes Del Viagra Buy Generic Plavix Canada
Roberttow
2017/12/03 04:12:05
Doctor Who Tours
Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/prix-cialis-5-mg-comprime-pellicule-boite-de-28/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/prix-cialis-5-mg-comprime-pellicule-boite-de-28/</a>
Momsjible
2017/10/11 21:51:19
Articles for pregnant women
Useful information for every pregnant. Diseases in position, childbirth and formation baby. Many useful and advice for pregnant women. Birth kid - well-being in family. It is necessary be prepared to the appearance of baby.

Mom can not know everything. She must be assistant. Suggest to necessary period correct solution. Did the baby get sick? Arisen difficulties with bearing? There are questions for learning baby? At all questions will answer doctors and experienced moms.
<a href=http://pregnancyplus.info/how-to-reduce-swelling-during-pregnancy-fast-and-easy>how to reduce swelling while pregnant</a>
Caseyrobia
2017/10/09 01:12:53
Review Of Diet Pills
Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.
AngeloKax
2017/10/01 23:10:59
Easy And Effective Ways To Lose Weight
No matter how you do it, losing weight is an individual thing. Friends can help you but they can't lose the weight for you. You've got to take charge of your weight loss from the beginning if you want to get serious about losing weight. The following tips will help.
Timothyjaw
2017/07/04 05:53:30
301 Moved Permanently
301 Moved Permanently
<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Click here>>></a>
Dannyadade
2017/06/27 01:26:59
Attention Required! | Cloudflare
Attention Required! | Cloudflare
<a href=http://acheterdufrance.com/> Cloudflare!..</a>
KennStaish
2017/06/16 17:12:54
Uk Research Chemicals Clomid hqh
Purchase Dutasteride <a href=http://antabuse.ccrpdc.com/cheap-antabuse-sales.php>Cheap Antabuse Sales</a> Kamagra Half Tablet Buy Zithromax Z <a href=http://viacheap.com>viagra</a> Buy Cheap Prednisone Order Priligy Cheap <a href=http://kamagra-pharmacy.kamagpills.com>Kamagra Pharmacy</a> Prix Levitra 10 Mg Bayer Buy Propecia Uk <a href=http://buy-levitra-now.buylevi.com>Buy Levitra Now</a> Buy Doxycycline Online Without Rx Nebenwirkung Levitra 10 Mg <a href=http://viagra-online-fast.via100mg.com>Viagra Online Fast</a> Clomid For Sale Visa Payment In Uk
ChrFoult
2017/05/04 07:24:08
Priligy Temoignages
Cephalexin For A Canine Priligy 60 Mg Precio <a href=http://byuvaigranonile.com>viagra</a> Amoxicillin Before Food Buy Orlistat In Mexico Viagra 100mg Tablets Retail Price
RobertInisy
2017/01/05 13:14:37
You Need To Stretch Before You Begin Any Fitness Routine
Do you want to look better in a bathing suit? Are you concerned about your health? Whatever your reasons are for wanting to work out, working to become more physically fit is something everyone should try to do. Here's some advice that will get your quest for fitness off to a strong start.

The best fitness tip for building up your arms is to work opposite muscles in opposite sets of each other. The best example would be to work the triceps and then the biceps. Each has the opportunity to rest while the other is being worked. This minimizes your time and maximizes your workout.

Increase the effectiveness of your walking workout. Bend your elbows at a 90 degree angle and pump your arms with every step you take. This encourages you to walk faster, increases your heart rate, and can burn 15% more calories than if you keep your arms by your side. Try to walk for at least 30 minutes a day, and you will see the results in no time.

To get the most out of your cardio workout, try interval training. Go as fast as you can for two minutes, and then rest for a minute. By moving your heart rate up and down like this, your workout is maximized, which means those calories are getting burned quicker than ever.

There is no need to fear. Also try biking for a fitness alternative. Biking is a fun, inexpensive alternative for your daily commute that still focuses on fitness. Biking to work is a great form of exercise since you will be getting exercise in the morning and evening on your way to and from work.

Staying fit isn't just a way to look good at the beach. It's an important part of a healthy lifestyle. Taking the time to exercise will make you feel as great as you look. Keep the tips in this article in mind, as you work to increase your level of fitness. They should make your workouts a lot easier.

<a href=https://www.acheterviagrafr24.com/>https://www.acheterviagrafr24.com/</a>
17 razem elementów
Dodaj nowy komentarz
Nazwa*
Temat*
Komentarz*
Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku.*
Nowy


MottoO nasAktualnościOferty pracyUsługiKontakt